Skip to content

7002 Blvd East Apt 15aWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block43.02
Lot15.01
QualifierC215A
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-ST1045
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,045
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
55%
Improvement Value:$85,200
45%
Total Assessment$188,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,790+5.1%
2024$7,410+1.2%
2023$7,325+0.5%
2022$7,286+0.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,045DeedBook 9673, Page 202Recorded6/8/2022

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,045DeedBook 9161, Page 505Recorded11/30/2016

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,045DeedBook 8884, Page 774NU CodeFamily (1)Recorded12/14/2012

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,045DeedBook 8863, Page 759NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/7/2012

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

DeedBook 7220, Page 56NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/21/2004

Property Built

Built

Year Built: 1975