Skip to content

7002 Blvd East Apt 15bWest New York, NJ 07093

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Sep 3, 2025

Property Information

Block43.02
Lot15.02
QualifierC215B
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-SL 932
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage932
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,000
60%
Improvement Value:$78,000
40%
Total Assessment$195,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,919+1.7%
2024$7,788+2.9%
2023$7,570+0.5%
2022$7,529+0.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$339,000
Sq Ft932DeedBook 9929, Page 930Recorded9/15/2025

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 9405, Page 836Recorded5/28/2019

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 9308, Page 75Recorded5/23/2018

Property Sale

Sale
$157,500

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 8923, Page 858NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/1/2013

Property Sale

Sale
$157,500

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 8900, Page 696NU CodeBankruptcy (13)Recorded4/2/2013

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 7928, Page 80Recorded6/22/2006

Property Built

Built

Year Built: 1975