Skip to content

7002 Blvd East AptWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 2, 2024

Property Information

Block43.02
Lot31.07
QualifierC231G
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM/1.5BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage932
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
52%
Improvement Value:$92,200
48%
Total Assessment$191,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,893+3.4%
2024$7,637+2.9%
2023$7,422+0.5%
2022$7,382+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 9835, Page 105Recorded7/19/2024

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 9702, Page 222NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 1975