Skip to content

7002 Blvd East Apt 18aWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jan 30, 2017

Property Information

Block43.02
Lot18.01
QualifierC218A
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM2B-RE 919
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage919
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
59%
Improvement Value:$80,900
41%
Total Assessment$197,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,037+3.4%
2024$7,772+1.2%
2023$7,682+0.5%
2022$7,641+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft919DeedBook 9177, Page 751Recorded2/6/2017

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

DeedBook 7965, Page 308Recorded8/7/2006

Property Built

Built

Year Built: 1975