Skip to content

7004 Blvd East Apt 6bWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 1, 2020

Property Information

Block43.03
Lot6.02
QualifierC306B
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-SL 932
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage932
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
52%
Improvement Value:$70,600
48%
Total Assessment$145,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,913+3.4%
2024$5,718+1.2%
2023$5,652+0.5%
2022$5,622+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 9518, Page 225Recorded10/29/2020

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 9121, Page 151Recorded5/25/2016

Property Sale

Sale
$88,000

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 8924, Page 875NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 1975