Skip to content

7002 Blvd East Apt 26eWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 8, 2024

Property Information

Block43.02
Lot26.05
QualifierC226E
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-CK 970
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage970
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
61%
Improvement Value:$90,300
39%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,515+1.7%
2024$9,358+2.9%
2023$9,096+0.5%
2022$9,046+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft970DeedBook 9809, Page 207Recorded3/14/2024

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 8700, Page 672

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 7790, Page 220Recorded1/21/2006

Property Built

Built

Year Built: 1975