Skip to content

7002 Blvd East Apt 34hWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
Oct 20, 2016

Property Information

Block43.02
Lot34.08
QualifierC234H
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-CK 970
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage970
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
58%
Improvement Value:$98,700
42%
Total Assessment$233,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,491+3.4%
2024$9,177+1.2%
2023$9,072+0.5%
2022$9,023+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$316,000

From:

To:

Sq Ft970DeedBook 9156, Page 11Recorded11/3/2016

Property Sale

Sale
$426,000

From:

To:

DeedBook 7791, Page 269Recorded1/24/2006

Property Built

Built

Year Built: 1975