Skip to content

7002 Blvd East Apt 30cWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
May 14, 2021

Property Information

Block43.02
Lot30.03
QualifierC230C
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description3BRM2.5B-SL1798
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,798
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,500
51%
Improvement Value:$183,400
49%
Total Assessment$376,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,306+3.4%
2024$14,801+1.2%
2023$14,631+0.5%
2022$14,552+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,798DeedBook 9574, Page 581Recorded6/16/2021

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

DeedBook 7190, Page 245Recorded1/8/2004

Property Built

Built

Year Built: 1975