Skip to content

7004 Blvd East(Unit C335D)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 2, 2022

Property Information

Block43.03
Lot35.04
QualifierC335D
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class35
Description3BR/2.5BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,798
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
52%
Improvement Value:$173,200
48%
Total Assessment$360,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,648+14.8%
2024$12,763+1.2%
2023$12,617-7.8%
2022$13,683+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 9704, Page 296

Property Sale

Sale
$367,500

From:

To:

Sq Ft1,798DeedBook 8996, Page 427Recorded9/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 1975