Skip to content

7002 Blvd East Apt 36cWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
Jan 24, 2020

Property Information

Block43.02
Lot36.03
QualifierC236C
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description3BRM2.5B-SL1798
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,798
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,500
49%
Improvement Value:$203,900
51%
Total Assessment$397,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,138+3.4%
2024$15,606+1.2%
2023$15,427+0.5%
2022$15,344+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$539,000

From:

To:

Sq Ft1,798DeedBook 9475, Page 112Recorded2/26/2020

Property Sale

Sale
$679,000

From:

To:

DeedBook 7615, Page 213Recorded7/15/2005

Property Built

Built

Year Built: 1975