Skip to content

7004 Blvd East Apt 25eWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Nov 15, 2004

Property Information

Block43.03
Lot25.05
QualifierC325E
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class35
Description2BRM2F2HBRE1809
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,809
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
39%
Improvement Value:$176,100
61%
Total Assessment$288,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,720+3.4%
2024$11,333+1.2%
2023$11,203+0.5%
2022$11,143+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

DeedBook 7433, Page 261Recorded1/5/2005

Property Built

Built

Year Built: 1975