Skip to content

7002 Blvd East Apt 36gWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
May 26, 2022

Property Information

Block43.02
Lot36.07
QualifierC236G
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description2BRM2.5B-SL1546
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,546
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
36%
Improvement Value:$179,700
64%
Total Assessment$278,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,318+3.4%
2024$10,945+1.2%
2023$10,819+0.5%
2022$10,761+0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,546DeedBook 9675, Page 820Recorded6/21/2022

Property Sale

Sale
$392,500

From:

To:

Sq Ft1,546DeedBook 9139, Page 255Recorded8/17/2016

Property Sale

Sale
$267,500

From:

To:

Sq Ft1,546DeedBook 8920, Page 689Recorded7/16/2013

Property Built

Built

Year Built: 1975