Skip to content

7004 Blvd East Apt 29fWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block43.03
Lot29.06
QualifierC329F
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class35
Description2BRM2.5B-SL1546
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,546
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
40%
Improvement Value:$166,900
60%
Total Assessment$279,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,346+3.4%
2024$10,972+1.2%
2023$10,846+0.5%
2022$10,788+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,546DeedBook 9520, Page 186Recorded11/10/2020

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

DeedBook 7199, Page 162Recorded1/22/2004

Property Built

Built

Year Built: 1975