Skip to content

7002 Blvd East Apt 40fWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 12, 2018

Property Information

Block43.02
Lot40.06
QualifierC240F
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description2BRM2.5B-BA1428
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
38%
Improvement Value:$176,600
62%
Total Assessment$284,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,558+3.4%
2024$11,176+1.2%
2023$11,048+0.5%
2022$10,988+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 93396, Page 685

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 9339, Page 685Recorded9/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 1975