Skip to content

7002 Blvd East Apt 6iWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block43.02
Lot6.09
QualifierC206I
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-SL 932
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage932
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
57%
Improvement Value:$68,400
43%
Total Assessment$158,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,433+3.4%
2024$6,220+1.2%
2023$6,149+0.5%
2022$6,116+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 9661, Page 92Recorded4/26/2022

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 9425, Page 611Recorded8/13/2019

Property Sale

Sale
$137,500

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 8807, Page 771NU CodeBankruptcy (13)Recorded8/24/2011

Property Built

Built

Year Built: 1975