Skip to content

7002 Blvd East(Unit C208B)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 1, 2019

Property Information

Block43.02
Lot8.02
QualifierC208B
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BR/1.5BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage932
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
59%
Improvement Value:$81,300
41%
Total Assessment$198,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,602+3.4%
2024$7,351+1.2%
2023$7,267+0.5%
2022$7,228+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 9446, Page 477Recorded10/31/2019

Property Built

Built

Year Built: 1975