Skip to content

7002 Blvd East(Unit C220G)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Sep 9, 2022

Property Information

Block43.02
Lot20.07
QualifierC220G
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description1BR/1.5A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage932
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
55%
Improvement Value:$81,300
45%
Total Assessment$180,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,443+3.4%
2024$7,201+6.7%
2023$6,749+0.6%
2022$6,711+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 9706, Page 556Recorded10/28/2022

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

DeedBook 7002, Page 77Recorded1/3/2003

Property Built

Built

Year Built: 1975