Skip to content

7004 Blvd East Apt 28dWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Jun 30, 2014

Property Information

Block43.03
Lot28.04
QualifierC328D
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-SL1003
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,003
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
52%
Improvement Value:$97,000
48%
Total Assessment$202,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,203+3.4%
2024$7,933+1.2%
2023$7,842+0.5%
2022$7,799+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$211,000

From:

To:

Sq Ft1,003DeedBook 8981, Page 630Recorded7/10/2014

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 8397, Page 27Recorded12/12/2007

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

DeedBook 7188, Page 271Recorded1/6/2004

Property Built

Built

Year Built: 1975