Skip to content

7004 Blvd East(Unit C338C)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Nov 7, 2024

Property Information

Block43.03
Lot38.03
QualifierC338C
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class35
Description3BR/3.5BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,340
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,800
45%
Improvement Value:$206,200
55%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,480+3.4%
2024$14,978+2.9%
2023$14,558+0.5%
2022$14,479+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$699,000

From:

To:

Sq Ft2,340DeedBook 9861, Page 150Recorded11/15/2024

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,340DeedBook 9774, Page 303NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/28/2023

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,340DeedBook 9228, Page 775NU CodeTitle correction (4)Recorded8/15/2017

Property Built

Built

Year Built: 1975