Skip to content

7004 Blvd East Apt 39cWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$549,000
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block43.03
Lot39.03
QualifierC339C
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class35
Description3BRM3.5B2SL2340
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,340
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,800
46%
Improvement Value:$196,200
54%
Total Assessment$365,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,823+3.4%
2024$14,334-19.4%
2023$17,776+0.5%
2022$17,680+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$549,000

From:

To:

Sq Ft2,340DeedBook 9605, Page 942Recorded10/13/2021

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 7297, Page 195Recorded6/8/2004

Property Built

Built

Year Built: 1975