Skip to content

7004 Blvd East Apt 6aWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block43.03
Lot6.01
QualifierC306A
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-CK 979
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage979
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
51%
Improvement Value:$73,300
49%
Total Assessment$148,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,022+3.4%
2024$5,824+1.2%
2023$5,757+0.5%
2022$5,726+0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft979DeedBook 9501, Page 896Recorded8/18/2020

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft979DeedBook 8912, Page 629NU CodeBankruptcy (13)Recorded6/6/2013

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 7924, Page 185Recorded6/20/2006

Property Built

Built

Year Built: 1975