Skip to content

7002 Blvd East Apt 12pWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 16, 2021

Property Information

Block43.04
Lot12.16
QualifierC412P
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-ST1046
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,046
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
66%
Improvement Value:$63,100
34%
Total Assessment$185,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,662+3.4%
2024$7,413+2.9%
2023$7,205+0.5%
2022$7,166+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,046DeedBook 9595, Page 678Recorded9/8/2021

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft1,046DeedBook 8995, Page 384NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 1975