Skip to content

7002 Blvd East(Unit C507T)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 9, 2024

Property Information

Block43.05
Lot7.20
QualifierC507T
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-ST1044
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,300
64%
Improvement Value:$75,600
36%
Total Assessment$208,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,483+3.4%
2024$8,204+1.2%
2023$8,110+0.5%
2022$8,066+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,044DeedBook 9825, Page 688Recorded6/3/2024

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,044DeedBook 9785, Page 199Recorded11/14/2023

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,044DeedBook 8982, Page 593Recorded7/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 1975