Skip to content

7004 Blvd East(Unit C416K)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jan 15, 2025

Property Information

Block43.04
Lot16.11
QualifierC416K
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description1BR/1.5BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,046
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
59%
Improvement Value:$86,300
41%
Total Assessment$208,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,479+3.4%
2024$8,200+1.2%
2023$8,106+0.5%
2022$8,062+0.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,046DeedBook 9874, Page 969Recorded1/24/2025

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,046DeedBook 9762, Page 668Recorded8/1/2023

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,046DeedBook 9128, Page 682Recorded6/30/2016

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

Sq Ft1,046DeedBook 8947, Page 209Recorded12/10/2013

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 7664, Page 316Recorded9/14/2005

Property Built

Built

Year Built: 1975