Skip to content

7000 Blvd East(Unit C112A)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$369,900
Last Sale Date
Nov 15, 2024

Property Information

Block43.01
Lot12.01
QualifierC112A
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description1BR/1.5BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,045
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
56%
Improvement Value:$82,600
44%
Total Assessment$187,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,618+3.4%
2024$7,367+1.2%
2023$7,283+0.5%
2022$7,243+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$369,900

From:

To:

Sq Ft1,045DeedBook 9863, Page 264Recorded11/25/2024

Property Sale

Sale
$217,000

From:

To:

DeedBook 7260, Page 158Recorded4/1/2004

Property Built

Built

Year Built: 1975