Skip to content

7004 Blvd East(Unit C407M)West New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block43.04
Lot7.13
QualifierC407M
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description2BR/2BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,251
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
63%
Improvement Value:$90,400
37%
Total Assessment$244,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,925+3.4%
2024$9,598+1.2%
2023$9,488+0.5%
2022$9,436+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,251DeedBook 9581, Page 157Recorded7/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 1975