Skip to content

7002 Blvd East Apt 12rWest New York, NJ 07093

Built 1975

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Feb 24, 2017

Property Information

Block43.05
Lot12.18
QualifierC512R
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-ST1033
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,033
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,300
68%
Improvement Value:$62,476
32%
Total Assessment$195,776

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,950+3.4%
2024$7,688+1.2%
2023$7,600+0.5%
2022$7,559+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,033DeedBook 9184, Page 1000Recorded3/7/2017

Property Sale

Sale
$213,750

From:

To:

Sq Ft1,033DeedBook 8948, Page 503Recorded12/13/2013

Property Built

Built

Year Built: 1975