Skip to content

7002 Blvd East Apt 6rWest New York, NJ 07093

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Oct 14, 2025

Property Information

Block43.05
Lot6.18
QualifierC506R
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description1BRM1.5B-ST1033
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,033
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,300
64%
Improvement Value:$74,100
36%
Total Assessment$207,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,423+3.4%
2024$8,145+1.2%
2023$8,051+0.5%
2022$8,008+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000
Sq Ft1,033DeedBook 9939, Page 649Recorded11/5/2025

Property Sale

Sale
$147,000

From:

To:

Sq Ft1,033DeedBook 9425, Page 981NU CodeSheriff sale (12)Recorded8/14/2019

Property Built

Built

Year Built: 1975