Skip to content

6722 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1894

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Aug 11, 2021

Property Information

Block6
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,327
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
40%
Improvement Value:$87,300
60%
Total Assessment$146,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,933+3.4%
2024$5,737+1.2%
2023$5,672+0.5%
2022$5,641+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft1,327DeedBook 9598, Page 44Recorded9/15/2021

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 7560, Page 69Recorded5/20/2005

Property Built

Built

Year Built: 1894