Skip to content

7015 Polk St(Unit C0005)West New York, NJ 07093

Built 1986

Last Sale Date
Dec 17, 2024

Property Information

Block8
Lot9.05
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2BR/1.5BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,058
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
38%
Improvement Value:$74,400
62%
Total Assessment$119,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,849+3.4%
2024$4,689+1.2%
2023$4,635+0.5%
2022$4,610+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1986