Skip to content

7015 Polk St(Unit C0003)West New York, NJ 07093

Built 1986

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block8
Lot9.03
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2BR/1.5BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,058
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
29%
Improvement Value:$109,400
71%
Total Assessment$154,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,270-43.1%
2024$11,019+137.7%
2023$4,635+0.5%
2022$4,610+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000

From:

To:

Sq Ft1,058DeedBook 9602, Page 755NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/1/2021

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,058DeedBook 9381, Page 783Recorded2/21/2019

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 7526, Page 235Recorded4/15/2005

Property Built

Built

Year Built: 1986