Skip to content

205 John StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Aug 31, 2004

Property Information

Block11
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,394
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,600
42%
Improvement Value:$269,600
58%
Total Assessment$464,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,890+2.0%
2024$10,672+2.5%
2023$10,412-1.6%
2022$10,584-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

DeedBook 7386, Page 7Recorded10/26/2004

Property Built

Built

Year Built: 1900