Skip to content

107 N Third StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 30, 2005

Property Information

Block19
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
46%
Improvement Value:$223,200
54%
Total Assessment$413,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,694+2.0%
2024$9,499+2.5%
2023$9,268-1.6%
2022$9,421-4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

DeedBook 7778, Page 9Recorded1/10/2006

Property Built

Built

Year Built: 1900