Skip to content

43 Washington StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Jun 13, 2008

Property Information

Block158
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,346
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
59%
Improvement Value:$150,000
41%
Total Assessment$370,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,680+2.0%
2024$8,506+2.5%
2023$8,299-1.6%
2022$8,436+19.5%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

DeedBook 8553, Page 268Recorded6/30/2008

Property Built

Built

Year Built: 1900