Skip to content

43 1/2 Washington StHarrison, NJ 07029

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2010

Property Information

Block158
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 SF 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,748
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
46%
Improvement Value:$261,600
54%
Total Assessment$481,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,298+2.0%
2024$11,072+2.5%
2023$10,802-1.6%
2022$10,980-11.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976