Skip to content

49 Washington StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block158
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,811
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,600
57%
Improvement Value:$183,600
43%
Total Assessment$423,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,678+2.1%
2024$9,479+2.6%
2023$9,242-1.7%
2022$9,399+14.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900