Skip to content

17 Sixth StHarrison, NJ 07029

Built 1965

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 5, 2013

Property Information

Block159
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,780
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
45%
Improvement Value:$303,300
55%
Total Assessment$553,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,980+2.0%
2024$12,720+2.5%
2023$12,411-1.6%
2022$12,615+5.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 8904, Page 258Recorded4/19/2013

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

DeedBook 7225, Page 199Recorded2/26/2004

Property Built

Built

Year Built: 1965