Skip to content

31 Sixth StHarrison, NJ 07029

Built 2005

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 21, 2005

Property Information

Block159
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
41%
Improvement Value:$365,800
59%
Total Assessment$615,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,447+2.0%
2024$14,157+2.5%
2023$13,812-1.6%
2022$14,040-5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 7732, Page 144Recorded11/17/2005

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 7237, Page 251Recorded3/8/2004