Skip to content

80 Washington StHarrison, NJ 07029

Built 1965

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block159
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 SF&B 2F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,139
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,600
44%
Improvement Value:$325,800
56%
Total Assessment$579,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,593+2.0%
2024$13,320+2.5%
2023$12,996-1.6%
2022$13,210-9.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965