Skip to content

32 Sixth StHarrison, NJ 07029

Built 2009

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 2, 2016

Property Information

Block161
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,076
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,000
39%
Improvement Value:$393,900
61%
Total Assessment$646,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,176+2.0%
2024$14,872+2.5%
2023$14,510-1.6%
2022$14,749-10.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$561,000

From:

To:

DeedBook 7849, Page 113Recorded3/23/2006