Skip to content

619 Warren StHarrison, NJ 07029

Built 1920

Last Sale Price
$140,937
Last Sale Date
Apr 15, 2022

Property Information

Block163
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,053
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
82%
Improvement Value:$53,600
18%
Total Assessment$303,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,122+2.0%
2024$6,980+6.4%
2023$6,560-1.7%
2022$6,672+18.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,937

From:

To:

Sq Ft1,053DeedBook 9674, Page 641NU CodeFamily (1)Recorded6/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920