Skip to content

223 N Second StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 22, 2021

Property Information

Block16
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
47%
Improvement Value:$191,800
53%
Total Assessment$359,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,441+2.0%
2024$8,272+4.7%
2023$7,902-1.6%
2022$8,032-3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900