Skip to content

218 Hamilton StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block16
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
43%
Improvement Value:$251,800
57%
Total Assessment$441,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,365+2.0%
2024$10,157+2.5%
2023$9,910-1.6%
2022$10,073-7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900