Skip to content

222 Hamilton StHarrison, NJ 07029

Last Sale Price
$756,000
Last Sale Date
Sep 18, 2020

Property Information

Block16
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
25%
Improvement Value:$566,000
75%
Total Assessment$756,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,736+2.0%
2024$17,380+2.5%
2023$16,957-1.6%
2022$17,237+79.6%
Property History

Property Sale

Sale
$756,000

From:

To:

DeedBook 9526, Page 225NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/16/2020

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 9446, Page 858Recorded11/1/2019