Skip to content

208 N Third StHarrison, NJ 07029

Built 1935

Last Sale Price
$408,500
Last Sale Date
Jan 25, 2018

Property Information

Block16
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,966
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
40%
Improvement Value:$285,200
60%
Total Assessment$475,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,148+2.0%
2024$10,925+2.5%
2023$10,659-1.6%
2022$10,835-20.1%
Property History

Property Sale

Sale
$408,500

From:

To:

DeedBook 9280, Page 87Recorded2/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 1935