Skip to content

719 Jersey StHarrison, NJ 07029

Built 2006

Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block194
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,212
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
35%
Improvement Value:$414,400
65%
Total Assessment$634,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,883+2.0%
2024$14,585+2.5%
2023$14,230-1.6%
2022$14,464-16.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2006