Skip to content

725 Jersey StHarrison, NJ 07029

Built 2008

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 3, 2008

Property Information

Block194
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,132
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
34%
Improvement Value:$427,200
66%
Total Assessment$647,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,183+2.0%
2024$14,879+3.1%
2023$14,427-1.6%
2022$14,665-15.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 8582, Page 193Recorded8/7/2008

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 8369, Page 322Recorded11/7/2007

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 8341, Page 312Recorded10/3/2007