Skip to content

305 Ann StHarrison, NJ 07029

Built 1920

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 20, 2018

Property Information

Block195
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,454
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
51%
Improvement Value:$211,300
49%
Total Assessment$431,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,118+5.5%
2024$9,594+2.5%
2023$9,360-1.6%
2022$9,514+6.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

DeedBook 9333, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1920