Skip to content

720 Jersey StHarrison, NJ 07029

Built 1960

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block195
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SBF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,121
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
44%
Improvement Value:$279,700
56%
Total Assessment$499,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,723+2.0%
2024$11,488+2.5%
2023$11,208-1.6%
2022$11,393-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960