Skip to content

721 Harrison AveHarrison, NJ 07029

Built 2006

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Aug 15, 2023

Property Information

Block196
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
35%
Improvement Value:$374,400
65%
Total Assessment$574,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,475+2.0%
2024$13,205+2.5%
2023$12,884-1.6%
2022$13,096-19.8%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 9774, Page 225Recorded9/28/2023

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

DeedBook 7602, Page 216Recorded7/1/2005